اپلیکیشن نیتیو یا وی ویو

مقایسه اپلیکیشن وب ویو (Webview) با اپلیکیشن نیتو (Native)

راه های زیادی برای دسترسی به محتوا به صورت آنلاین وجود دارد. ساده ترین مثال یک مرورگر وب است. ما یک URL وارد می کنیم و محتوای وب سایت را روی صفحه مشاهده می کنیم.

مرورگرهای وب از مدت زمان زیادی و تقریبا همزمان با خلق اینترنت وجود داشته اند. آنها هنوز هم زیاد استفاده می شوند، اما در سال های اخیر رقیبی به نام اپلیکیشن به سراغشان آمده است.

اپلیکیشن‌های موبایل یکی از رایج‌ترین راه‌هایی هستند که اکنون به محتوا دسترسی پیدا می‌کنیم. از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی گرفته تا برنامه های کاربردی دیگر. محبوبیت اپلیکیشن ها بعد از پیدایششان هر روز بیشتر شده و در واقع، مردم در حال حاضر تمایل کمتری به استفاده از مرورگرهای وب دارند، مگر اینکه از دسکتاپ استفاده کنند و یا اپلیکیشن جایگزینی برای آن نداشته باشند.

اپلیکیشن های موبایل چگونه کار می کنند؟

در واقع یک اپلیکیشن مجموعه ای از اطلاعات و ابزار ها است که در یک قالب یک بسته یا package روی گوشی شما نصب می شود. به طور مثال اپلیکیشن اسنپ ابزارهایی در اپلیکیشن خود قرار داده است که ابتدا اطلاعات شما را به عنوان مسافر دریافت میکند، داده های مبدا و مقصد سفرتان را به شکل بصری میگیرد. آن ها را به راننده های اطراف میفرستد و با قبول یکی از رانندگان، راننده بر اساس داده های دریافتی مسیر سفر را پیمایش می کند.

معرفی دو روش نیتیو و وب ویو؟

به طور کلی اپلیکیشن ها را می توانیم به دو دسته تقسیم کنیم. اپلیکیشن های نیتیو (Native) و اپلیکیشن های وب ویو(WebView). که هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارند. اپلیکیشن های نیتیو در بسته نصبی خود همه ابزار های مورد نیاز در اپلیکیشن را دارند وهمچنین اکثرا به زبان برنامه نویسی اصلی همان سیستم عامل گوشی نوشته شده است و فقط داده های خود را از اینترنت دریافت میکنند. در حالی که اپلیکیشن ها وب ویو تقریبا همه داده ها و ابزارهای مورد نیاز خود را بعد از نصب و اجرا شدن از اینترنت دریافت می کنند.

به طور مثال اپلیکشنی را در نظر بگیرید که قرار است در زمینه ثبت آگهی های املاک فعالیت نماید. در حالت نیتیو باید فرم مربوط به ثبت آگهی و فیلدهای مربوطه توسط برنامه نویس در داخل خود اپلیکیشن کد نویسی شود و در گوشی کاربر هنگامی که کاربر فرم را ثبت کرد داده ها از طریق اینترنت به سرور ارسال می شود. این یعنی وقتی کاربر برنامه را اجرا میکند بدون نیاز به اینترنت فرم ثبت آگهی را می بیند و پر میکند و فقط وقتی نیاز به ارسال اطلاعات به اینترنت می باشد اپلیکیشن نیاز به دسترسی به اینترنت خواهد داشت.

ولی در حالت وب ویو نیازی به گذاشتن فرم و فیلدهای ورودی در خود اپلیکیشن نیسیتیم و این موارد زمانی که کاربر اپلیکیشن را باز میکند از سرور بارگذاری می شود. در واقع در حالت وب ویو نیزفرم ها و فیلدها کد نویسی می شود ولی این موارد در سرور انجام می شود و اپلیکیشن آن ها را دریافت می کند و به کاربر نمایش می دهد.

البته کاربر استفاده کننده از اپلیکیشن متوجه تفاوتی بین این دو اپلیکیشن نخواهد شد و فقط در صورتی که اینترنت کاربر قطع باشد در حالت نیتیو در مرحله ثبت به کاربر خطای اتصال نبودن به اینترنت داده می شود و در حالت وب ویو در مرحله لود فرم و فیلد ها.

عموما در برنامه نویسی نیتیو از زبان های java, Katlin, IOS استفاده می شود و در برنامه نویسی وب ویو از زبان های برنامه نویسی وب مثل HTML, CSS, PHP, JavaScript

چه نوع اپلیکیشنی بهتر از دیگری است؟

هر دو روش وب نیتیو و وب ویو مزایا و معایبی دارند که در ادامه به تشریح آن می پردازیم. در حالت نیتیو چون کد نویسی فرم ها و فیلدها در خود برنامه وجود دارد، در صورتی که بعدا بخواهیم موردی اضافه، حذف و یا ویرایش کنیم مقداری کار سخت است. به طور مثال فرض کنید برنامه نیتیو شما آماده شده است و در گوشی هزاران کاربر نصب است. با یک تغییر کوچک در فرم و یا فیلدها باید از همه کاربران درخواستی کنیم اپلیکیشن خود را به نسخه جدید آپدیت کنند تا تغییر مورد نظر ما در اپلیکیشن آن ها اعمال شود. این در حالی است که در حالت وب ویو چون فرم و فیلدها از سرور لود می شود با هر تغییری آن تغییر در اپلیکیشن همه کاربران به صورت آنی اعمال خواهد شد و کاربران نیازی به آپدیت اپلیکیشن خود نخواهد داشت.

از طرفی اپلیکیشن هایی وجود دارد که نیاز چندانی به اینترنت ندارد و به صورت آفلاین نیز کاربری خود را خواهند داشت. به طور مثال بازی های غیر آنلاین و یا اپلیکیشنی مثل ماشین حساب، تقویم و … که در این صورت بهتر است اپلیکیشن به صورت نیتیو باشد تا کاربری بهتری از لحاظ سرعت و پرفورمنس داشته باشد.

معایب و مزایای دو روش برنامه نویسی اپلیکیشن ها

برنامه نویسی نیتیو

مزایا:

 • سرعت بالاتر: به دلیل وجود اطلاعات و ابزارهای مورد نیاز برنامه در داخل خود اپلیکیشن در برابر برنامه های تحت وب اپلیکیشن های نیتیوسرعت به نسبت بالاتری دارند.
 • کار به صورت آفلاین: اپلیکیشن های نیتیو در صورتی که ماهیت برنامه طوری باشد که به اینترنت نیاز نداشته باشد می تواند به صورت آفلاین بدون مشکل کار کند.
 • دسترسی بیشتر به سخت افزار: در برنامه نویسی نیتیو برنامه می تواند دسترسی کامل تری به سخت افزار موبایل داشته باشد.

معایب:

 • توسعه پذیری سخت و دشوار: با توجه به اینکه در هر توسعه نیاز به بروزرسانی و دانلود مجدد اپلیکیشن توسط همه کاربران می باشد قابلیت توسعه پذیری را پایین و کند می کند.
 • سرعت توسعه پایین: سرعت توسعه و برنامه نویسی زبان های نیتیو به نسبت زبان های وب کندتر می باشد.
 • محدود بودن به یک سیستم عامل: در برنامه نویسی نیتیو اپلیکیشن خروجی فقط امکان اجرا در یک سیستم عامل را دارد. به طور مثال اپلیکیشنی که برای اندروید نوشته شود در گوشی های آیفون و یا دسکتاپ کار نمیکند.
 • هزینه بالاتر: به دلیل سرعت کند توسعه و همچنین گران تر بودن نیروی انسانی و برنامه نویسان زبان های نیتیو هزینه پروژه در ساخت و توسعه های آینده به نسبت روش وب ویو بالاتر می باشد.

برنامه نویسی وب ویو

مزایا:

 • توسعه پذیری راحت: با توجه به گرفتن موارد مورد نیاز از سرور با هر تغییری کاربر نیاز به آپدیت اپلیکیشن نخواد داشت و تغیرات به صورت آنی در گوشی همه کاربران لحاظ می شود.
 • سرعت توسعه بالا: زبان های برنامه نویسی تحت وب بسیار سریع هستند و این امکان باعث می شود اپلیکیشن مورد نظر سریعتر ساخته شود و تغیرات آن در آینده راحت و سریع باشد.
 • ارزان و به صرفه: به دلیل سرعت بالای توسعه و ارزان تر بودن نیروی انسانی و برنامه نویسان زبان های تحت وب تولید اپلیکیشن و توسعه های آینده آن ارزان تر می باشد.
 • چند سیستم عاملی: برنامه نوشته شده امکان اجرا در همه سیستم عمال های اندروید، آی او اس، ویندوز، لینوکس و … را دارد.

معایب:

 • سرعت کمتر: در اجرای نرم افزار و کارکرد این روش سرعت پایین تری نسبت به روش نیتیو دارد.
 • نیازمند اینترنت: به دلیل گرفتن اطلاعات برنامه اجرای نرم افزار وابسطه به اتصال ایتنرنت می باشد که البته در روش نیتیو نیز در صورت نیازمند بودن برنامه به اینرتنت این مشکل وجود دارد.

نتیجه گیری

در صورتی که اپلیکیشن مورد نظر شما نیاز به دسترسی به سخت افزار زیادی نیست (به طور مثال نیاز به سنسورهای قطب نما و ژیروسکوپ ، چراغ قوه، … ) و همچنین امکان تحلیل نهایی از امکانات مورد نظر برنامه خود ندارید و ممکن است تغیرات و توسعه زیادی در اپلیکیشن داشته باشید برنامه نویسی اپلیکیشن به صورت وب ویو می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

همچنین در صورت کد نویسی اپلیکیشن به صورت وب ویو در صورتی که در آینده نیاز به اپلیکیشن نیتیو پیدا کنید می توانید از بیشتر از نیمی از کدنویسی های انجام شده قبلی برای توسعه برنامه نیتیو خود استفاده کنید و اطلاعات مورد نظر را از سرور به صورت API در برنامه خود به کار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.